Sıkça Sorulan Sorular

EÇADEM KİMLERE HİZMET VERMEKTEDİR?

İstanbul Sarıyer ilçesinde ikamet eden, öncelikle zihinsel engelli (beraberinde ikinci bir engeli de olabilir), 14-29 yaş aralığındaki çocuklar, gençler ve onların aileleri EÇADEM’in hizmetlerinden haftada 2 gün faydalanabilir. Günlük, saatlik veya yatılı çocuk bakımı Merkezimizde verilmez.

EÇADEM’DE VERİLEN HİZMETLER NELERDİR?

EÇADEM’e kayıtlı çocuklar sabahları evlerinden servislerle alınarak, Merkeze getirilmekte, sabah, öğle ve ikindi öğünleri kendilerine sunulmakta ve akşam üstü tekrar evlerine servislerle teslim edilmektedir.

Çocukların gün içinde toplum hayatına uyum sağlayabilmeleri, günlük yaşam ve özbakım becerileri kazanmaları ve özgüvenlerinin gelişimine destek olunabilmesi amacıyla pek çok etkinlik, eğitim ve terapi gerçekleştirilmektedir. Ayni zamanda çocuklar psiko-sosyal destek ve rehberlik hizmeti de almaktadırlar.

Çocukların anneleri haftada 2 gün çocuklarının bakım yüklerinin üzerlerinden alınması nedeniyle, dinlenebilmekte, kendilerine ve diğer aile bireylerine zaman ayırabilmektedirler. Bunun yanı sıra anneler, kardeşler, hatta tüm aile bireyleri, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetinden faydalanabilmektedirler.

Ayrıca ailelere sunulan eğitim hizmetleri, çeşitli sosyal etkinlikler dışında ihtiyacı olan ailelere gönüllüler aracılığıyla çeşitli yardımlar da sağlanabilmektedir.

EÇADEM’E NASIL BAŞVURULABİLİR?

Merkeze başvuru bizzat gelinerek yapılır. Kontenjanın müsait olması durumunda, başvuru formunu dolduran veliler, çocuklarla beraber yüz yüze görüşmeye alınırlar. Çocuğun Merkeze uygun olduğu düşünüldüğünde, uyumu için deneme süresine tabi tutulur. Bu süreçte uyumlu bulunan çocuk gerekli evraklarının tamamlanmasıyla birlikte kayıt olabilir. Kayıtlı çocuklar  her yıl yeniden değerlendirmeye alınırlar.

EÇADEM ÜCRETLİ MİDİR?

EÇADEM, tamamen ücretsiz olarak hizmet sunan bir Merkezdir. Merkez’in finansmanı, Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi’nin sağladığı kaynaklarla gerçekleştirmektedir. Bu kaynaklara ilaveten EÇADEM bağışçılarının maddi destekleri ve EÇADEM gönüllülerinin katkıları da EÇADEM’İN hizmet kalitesini artırmaktadır.

EÇADEM’E NASIL BAĞIŞ YAPILABİLİR?

WEB sayfasında yer alan bağış butonu tıklanarak bağış yapılacağı gibi, Merkezimizle direkt iletişim kurularak da ( +90 216 229 29 39) bağış yapmanız sağlanabilir.

NASIL EÇADEM GÖNÜLLÜSÜ OLUNABİLİR?

EÇADEM Gönüllüsü olmak isteyen kurum, kuruluş veya kişilerin merkezimizle direkt iletişim kurması ( +90 216 229 29 39) arzu edilmektedir.