EÇADEM, 1 Aralık 2014 tarihinde İstinye’deki ilk binasında hizmete başlamış, 3 Aralık 2018 tarihinde ise Yeniköy’deki yeni binasına taşınmıştır. Fiziksel şartları ve konumu itibarıyla daha uygun olan yeni hizmet binası, 300 m2’lik kapalı kullanım alanı, geniş bahçesi ve bahçe içindeki 2 katlı müştemilatı ile birlikte Sarıyer Belediyesi tarafından EÇADEM’e tahsis edilmiştir.

Sabahları evlerinden servis ile alınan bireyler güne merkezde yaptıkları kahvaltı ile başlamaktadır. Bireyler gün içerisinde müzik, drama, spor, hayvan destekli terapi eğitimlerinden kendilerine uygun olanları aldıktan sonra öğle yemeklerini yine merkezde yemektedirler. Ergoterapi etkinlikleri ile becerilerini geliştiren bireyler ihtiyaçları doğrultusunda psikolog ile sanat terapisi ya da bireysel terapi seansı yapmaktadır.

Merkezdeki özel tasarlanmış “sanatsal etkinlikler salonu” ile ritim, piyano, spor, yoga, dans, drama gibi dersler eşliğinde bireylere kendilerini sanatla ve sporla ifade edebilme, rahatlama ve özgüvenlerini artırma imkânı sunulmaktadır.

Ayrıca, anneler için de merkezde çeşitli aktiviteler düzenlenmekte, yapılan eğitim seminerlerine katılmaları sağlanmaktadır. Ailelere psikolojik danışmanlık, çeşitli eğitimler ve sosyal aktivitelerin yanı sıra yaz kampı gibi hizmetler ve olanaklar sunulmaktadır.

Her yıl düzenlenen yaz kampı ile bireylerin ve sosyal hayata katılamayan ailelerin birlikte dinlenmeleri ve güzel zaman geçirerek eğlenmeleri sağlanmaktadır. Sarıyer Belediyesi, yaz kampının düzenlendiği “Sarıyer Belediyesi Kilyos Tesisleri”nde engelliler için özel olarak bir “Engelsiz Plaj” da tasarlayarak ailelerin daha güvenli hareket etmesini sağlamıştır.

Merkezde aynı zamanda üniversite öğrencilerine staj imkânı da sunulmaktadır. EÇADEM, Koç Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversiteden gelen stajyerlere psikoloji, hemşirelik, ergoterapi, dil ve konuşma terapisi gibi alanlarda uygulama ve gözlem yapma imkânı sağlayan bir laboratuvar görevi de görmektedir.